Intel Core Ultra 7 processor 265F 20 Core 20 Thread 30M Cache, up to 5.3 GHz FCLGA18W -No Video- (cooler included)
CPU Socket: LGA 1851
CPU Generation: 15th Generation
Brand: Intel
UPC/EAN: 735858551205
Intel Core Ultra 7 processor 265F 20 Core 20 Thread 30M Cache, up to 5.30 GHz FCLGA18W
Product Details
Intel® Core™ Ultra 7 Processor 265F Specifications
General Information
Product Collection Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2)
Code Name Products formerly Arrow Lake
Vertical Segment Desktop
Processor Number 265F
Overall Peak TOPS (Int8) 25
Marketing Status Launched
Launch Date Q1'25
Use Conditions PC/Client/Tablet
CPU Specifications
Total Cores 20
# of Performance-cores 8
# of Efficient-cores 12
Total Threads 20
Max Turbo Frequency 5.3 GHz
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency 5.3 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency 5.2 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency 4.6 GHz
Performance-core Base Frequency 2.4 GHz
Efficient-core Base Frequency 1.8 GHz
Cache 30 MB Intel® Smart Cache
Total L2 Cache 36 MB
Processor Base Power 65 W
Maximum Turbo Power 182 W
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU Yes
AI Software Frameworks Supported by CPU OpenVINO™, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN
CPU Lithography TSMC N3B
Security & Reliability
Intel® Standard Manageability (ISM) Yes
Intel® Control-Flow Enforcement Technology Yes
Intel® AES New Instructions Yes
Secure Key Yes
Intel® Trusted Execution Technology Yes
Execute Disable Bit Yes
Intel® OS Guard Yes
Intel® Boot Guard Yes
Mode-based Execute Control (MBEC) Yes
Intel® Virtualization Technology (VT-x) Yes
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) Yes
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) Yes
Weight: 2 lbs
BX80768265F
BX80768265F